Wallis Simpson. Księżna

Autor: Wendy Holden
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2023-06-07
Kategoria: Proza obca
ISBN: 9788327688286
Ilość‡ stron: Ilość stron:480

On oddał dla niej tron

Ona oddała dla niego wszystko

Miłość do tej kobiety była tak wielka, że król oddał za nią koronę. A może monarcha szukał również ucieczki od ciężaru panowania? Zadania, któremu - jak mniemał - nie zdoła sprostać? Wendy Holden, autorka licznych bestsellerów, powraca w tej powieści do jednego z najgłośniejszych skandali XX wieku.

Rok 1928. Do Londynu przybywa z mężem Amerykanka w średnim wieku i przeciętnej urody. Nie ma pieniędzy ani znajomości, pierwsze miesiące w tym mieście przynoszą jej jedynie zawód i rozgoryczenie. Chcąc wypełnić pustkę samotnych dni, namiętnie czytuje modne pisma i chłonie wiadomości z życia towarzyskich elit Londynu.

Jej los ulega nagłej odmianie, gdy dzięki pewnemu zaproszeniu uzyskuje dostęp do kręgów towarzyskich księcia Walii, następcy tronu. Od pierwszego spotkania książę jest zauroczony jej amerykańskim akcentem i prostolinijnym sposobem bycia. Wallis Simpson wnosi powiew świeżego powietrza w duszną dworską atmosferę jego codziennej egzystencji. W miarę upływu czasu coraz mocniej łącząca ich przyjaźń przeradza się w miłość.

Wallis zdaje sobie sprawę, że jej szczęście nie może trwać wiecznie. Książe w końcu poślubi odpowiednią kandydatkę na królową, a ona wróci do męża. Nagła śmierć Jerzego V ostatecznie przesądza o dalszym biegu wydarzeń. Książę Walii zostaje królem Edwardem VIII. Wtedy jednak, ku zdumieniu i przerażeniu Wallis, oznajmia, że nigdy nie dopuści do ich rozstania. Bajkowy romans zmienia się w koszmar. Cała rodzina królewska zwraca się przeciw niej, a król Edward VIII, nie uzyskawszy zgody na ich małżeństwo, postanawia zrzec się tronu.

 

Wallis Simpson staje się przedmiotem kampanii oszczerstw i powszechnej nienawiści, kobietą oskarżaną o upadek monarchii, symbolem wszelkiego zła i bohaterką królewskiego skandalu stulecia.

,,Niewielu osobom dane było spędzić lockdown w towarzystwie legendy. Ja miałam szczęście przetrwać ten trudny czas z Wallis Simpson. Jej postać zawsze mnie fascynowała i po ukończeniu Guwernantki - powieści o inspirującej młodej kobiecie, która była nauczycielką księżniczek Małgorzaty i Elżbiety Windsor, zdecydowałam, że tematem mojej kolejnej książki będzie właśnie Wallis.

Podobnie jak Marion Crawford, bohaterka Guwernantki, także Wallis wstrząsnęła Domem Windsorów. Jednak przed rozpoczęciem prac dokumentacyjnych nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele łączy te dwie historie. Tymczasem w obu przypadkach z chwilą wejścia w królewską rodzinę reputacja obu kobiet została zniszczona. Im więcej czytam o Wallis, tym bardziej wątpliwa wydaje mi się utrwalona tradycją opinia, że była to zimna łowczyni fortun, która chciała zostać królową Anglii".

WENDY HOLDEN pracowała jako dziennikarka ,,The Sunday Times", ,,Tatlera" i ,,The Mail on Suday", zanim zdecydowała się poświęcić karierze literackiej. Trzynaście jej powieści znalazło się w pierwszej dziesiątce brytyjskiej listy bestsellerów. Jej prozę charakteryzuje szybkie tempo, humor i błyskotliwy styl. Wendy jest mężatką i ma dwoje dzieci, mieszka w Derbyshire.

 

SklepCenaLink
Patroni medialni